Andaluský kůň

8. června 2010 v 9:29 | Kate |  Plemena koní
Andaluský kůň
Původ
Španělsko
Hůlková výška
Mezi 1,55 až 1,61 m.
Zbarvení
Typické zbarvení je bílé, ale vyskytují se i jiné.


Charakter
Andalusan je poctivý, hrdý, inteligentní s ohnivým temperamentem. Je pracovitý a velmi učenlivý kůň.
Exteriér
Vypadá velmi elegantně a je to atraktivní kůň. Hlava je delší a často mívá lehký klabonos. Veliké oči jsou plné výrazu. Další nápadné znaky jsou: hustá dlouhá hříva, malé uši, výrazné osvalení. Kohoutek je nízký a kulatý tak jako záď. Ohon bývá nízko nasazený. Končetiny jsou silné s kratší holení a spěnkou. Žíně ocasu i hřívy jsou hedvábně jemné.
Možnost využití
Andalusan je lehčí jezdecký kůň a výborný drezurní kůň. S příměsí anglického plnokrevníka nebo angloaraba je to také dobrý skokan. Populární je jako cirkusový kůň.
Chody
Pohyb je velmi vznosný, chody jsou málo prostorné, ale pravidelné s vysokou akcí.
Zajímavosti
Nedorozumění týkající se vzniku tohoto plemene spočívají v přesvědčení, že předkem andalusana bylo arabské plemeno. Španělsko je možná právě to místo, kde v době ledové koně zcela nevymřeli. je možné zde nalézt kresby koní na skalních stěnách, které zde vytvořil člověk v období neolitu. Dávný předek andalusana by měl být sorraia pony - plemeno, které stále existuje. Toto plemeno již po staletí používají pro práci obyvatelé horských oblastí Portugalska a díky tomu nikdy nevymřelo. Sorraia pony se exteriérově podobá tarpanovi. Toto původní iberské plemeno se později křížilo s koňmi nájezdníků ze severu a ještě později, během arabského převládnutí, s berbery. Od 15. století se chovu andalusana věnovali zejména kartuziánští mniši. Tito mniši vyělechtili lehčí typ koně, který nese jméno andaluský kartuzián. U koně andaluského rozlišujeme tedy dva typy. Původní barokní typ je mohutnější s hrubšími končetinami, nežjaké má většina jiných jezdeckých plemen. Druhý typ - kartuziánský - má lehčí stavbu těla.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama